Sommaruppdatering från Södertörn

klibbor-2011Under sommaren så har det varit ganska lågintensivt, men visst har vi gjort lite saker och det kommer mer! Vi har kontinueligt spridit propaganda i de olika områdena som Södertörn utgörs utav, dels vår egna propaganda och den gemensamma Storstockholms-propagandan.

En del gamla nazistklibbor har skrapats ner, men det är alltid någon som hunnit göra det före en själv. Kanske inte så konstigt, det finns väl ingen plats på den här planeten där nazister är populära?

På nationaldagen hände inte mycket, det blev ingen nazistmarsch och ingen internationalism-demonstration. SUF arrangerade ett trevligt parkhäng med grillning i Tanto på Södermalm, där en del av klubbens medlemmar deltog.

Planka.nu protesterade mot prishöjningen av månadskortet (en höjning som jämförts med “tre chipspåsar”) utanför Landstingshuset på Kungsholmen, genom att ha en tältaktion, som blev uppmärksammad i media. Vi hjälpte givetvis till genom att hänga där tillsammans med Planka och de andra som deltog i aktionen. SUF Storstockholm hade banderoll på plats också. Läs mer om aktionen på Plankas hemsida (det finns bilder!)

Förutom det så har vi även deltagit på Anarkistiska Bokmässan som var den 18 juni i Midsommarkransen. SUF Storstockholm hade ett bokbord med bland annat serien Chefen som handlar om ett gäng arbetare på ett Callcenter som bestämmer sig för att bilda en fackklubb och börja ställa krav.

Peppig klasskampsläsning i hängmattan kanske? Det finns några ex kvar, och den kostar 20:- st, så om du vill ha ett ex så kan du slänga iväg ett mail till haninge@suf.cc så fixar vi det.
På bokmässan höll en av våra medlemmar, tillsammans med en medlem från SUF Stockholm, ett föredrag om osäkra anställningar, callcenterbranschen, hur man kan kämpa och hur arbetsmarknaden förändrats. Föredraget var i stort sett fullsatt och det var diskussioner om hur man kan kämpa, både inom och utomfackligt. Vi ser fram emot nästa års bokmässa!

Vi har även börjat träna inför Frihetliga fotbollskuppen som vi ska delta på! Den kommer spelas i Tanto den 20 augusti och vara helt gratis att besöka. Vill du träffa oss i SUF Södertörn så är du jättevälkommen att dyka upp där, hejja på oss när vi spelar, eller snacka mellan matcherna. Det kommer även finnas mat och boktält.